2020 2022
HOME | YEARS | RACES | STANDINGS | RULES
Sunday, August 15, 2021
Event 2 Event 3

Run-Minnesota 15k
Event 4
Run-Minnesota 15k Winners (Event 3)
Overall (19)
Men (13) Women (6)
1 Bobby Paxton 1:04:35 (50:44) 1 Andriette Wickstrom 1:15:39 (53:49)
2 Kevin Jafari 1:07:37 (52:34) 2 Debra Hultman 1:13:47 (57:03)
3 Robert Economy 1:03:45 (53:28) 3 Diane Stoneking 1:34:55 (1:00:30)
4 Bill Reinfeld 1:11:56 (54:49) 4 Gloria Jansen 1:40:55 (1:03:15)
5 Denny Jordan 1:14:39 (55:09) 5 Sonia Coley 1:27:47 (1:22:47)
6 Craig Hagensick 1:08:48 (57:42) 6 Kathryn Lucht 1:50:04 (1:46:45)
Age divisions
M18-39 W18-39
     1 Kathryn Lucht 1:50:04 (1:46:45)
         
         
M40-49 W40-49
     1 Sonia Coley 1:27:47 (1:22:47)
         
         
M50-59 W50-59
1 Robert Economy 1:03:45 (53:28)     
2 Craig Hagensick 1:08:48 (57:42)     
3 Tom Ruen 1:09:19 (1:00:11)     
M60-69 W60-69
1 Bobby Paxton 1:04:35 (50:44) 1 Andriette Wickstrom 1:15:39 (53:49)
2 Kevin Jafari 1:07:37 (52:34) 2 Debra Hultman 1:13:47 (57:03)
3 Bill Reinfeld 1:11:56 (54:49)     
M70-99 W70-99
1 Denny Jordan 1:14:39 (55:09) 1 Diane Stoneking 1:34:55 (1:00:30)
2 John Naslund 1:21:03 (59:10) 2 Gloria Jansen 1:40:55 (1:03:15)
3 Don Soule 1:53:20 (1:22:40)     
2021 Placings Overall (event 3, Run-Minnesota 15k) Top Event 2 Event 4
Place Division Name Age City Points OpenEquiv Grade MNROY Net Pace Clock
1 M60 Bobby Paxton 64 Minneapolis, MN 1000 (50:44) 80.68% [1:17:45] 1:04:32 6:55.4 1:04:35
2 M60 Kevin Jafari 65 Minneapolis, MN 947 (52:34) 77.86% [1:24:05] 1:07:32 7:14.7 1:07:37
3 M50 Robert Economy 57 Victoria, MN 895 (53:28) 76.54% [1:12:05] 1:03:41 6:49.9 1:03:45
4 W60 Andriette Wickstrom 66 Storm Lake, IA 842 (53:49) 85.33% [1:47:40] 1:15:39 8:06.9 1:15:39
5 M60 Bill Reinfeld 67 Champlin, MN 789 (54:49) 74.65% [1:24:05] 1:11:50 7:42.4 1:11:56
6 M70 Denny Jordan 70 St. Cloud, MN 737 (55:09) 74.2% [1:33:30] 1:14:32 7:59.8 1:14:39
7 W60 Debra Hultman 60 Hopkins, MN 684 (57:03) 80.5% [1:37:15] 1:13:40 7:54.2 1:13:47
8 M50 Craig Hagensick 57 Saint Paul, MN 632 (57:42) 70.92% [1:12:05] 1:08:44 7:22.4 1:08:48
9 M60 Michael Bjornberg 67 Minneapolis, MN 579 (58:33) 69.89% [1:24:05] 1:16:44 8:13.9 1:16:50
10 M70 John Naslund 71 Bloomington, MN 526 (59:10) 69.16% [1:33:30] 1:20:53 8:40.6 1:21:03
11 M60 Kirt Goetzke 60 Rogers, MN 474 (1:00:02) 68.16% [1:17:45] 1:13:31 7:53.2 1:13:36
12 M50 Tom Ruen 53 Columbia Heights, MN 421 (1:00:11) 68% [1:07:35] 1:09:10 7:25.2 1:09:19
13 W70 Diane Stoneking 73 Robbinsdale, MN 368 (1:00:30) 75.91% [2:03:05] 1:34:50 10:10.4 1:34:55
14 M50 Blake Hoena 54 West St Paul, MN 316 (1:02:56) 65.03% [1:07:35] 1:12:58 7:49.7 1:13:09
15 W70 Gloria Jansen 74 White Bear Lake, MN 263 (1:03:15) 72.6% [2:03:05] 1:40:49 10:49.0 1:40:55
16 M60 Greg Gaffaney 70 St. Paul, MN 211 (1:05:52) 62.14% [1:33:30] 1:29:00 9:32.9 1:29:05
17 M70 Don Soule 71 Rosemount, MN 158 (1:22:40) 49.5% [1:33:30] 1:53:00 12:07.4 1:53:20
18 W40 Sonia Coley 43 Minneapolis, MN 105 (1:22:47) 55.47% [1:11:15] 1:27:31 9:23.3 1:27:47
19 WOp Kathryn Lucht 39 Chaska, MN 53 (1:46:45) 43.02% [1:08:35] 1:49:46 11:46.6 1:50:04
2021 Placings Men's Overall (event 3, Run-Minnesota 15k) Top Event 2 Event 4
Place Division Name Age City Points OpenEquiv Grade MNROY Net Pace Clock
1 M60 Bobby Paxton 64 Minneapolis, MN 1000 (50:44) 80.68% [1:17:45] 1:04:32 6:55.4 1:04:35
2 M60 Kevin Jafari 65 Minneapolis, MN 947 (52:34) 77.86% [1:24:05] 1:07:32 7:14.7 1:07:37
3 M50 Robert Economy 57 Victoria, MN 895 (53:28) 76.54% [1:12:05] 1:03:41 6:49.9 1:03:45
4 M60 Bill Reinfeld 67 Champlin, MN 789 (54:49) 74.65% [1:24:05] 1:11:50 7:42.4 1:11:56
5 M70 Denny Jordan 70 St. Cloud, MN 737 (55:09) 74.2% [1:33:30] 1:14:32 7:59.8 1:14:39
6 M50 Craig Hagensick 57 Saint Paul, MN 632 (57:42) 70.92% [1:12:05] 1:08:44 7:22.4 1:08:48
7 M60 Michael Bjornberg 67 Minneapolis, MN 579 (58:33) 69.89% [1:24:05] 1:16:44 8:13.9 1:16:50
8 M70 John Naslund 71 Bloomington, MN 526 (59:10) 69.16% [1:33:30] 1:20:53 8:40.6 1:21:03
9 M60 Kirt Goetzke 60 Rogers, MN 474 (1:00:02) 68.16% [1:17:45] 1:13:31 7:53.2 1:13:36
10 M50 Tom Ruen 53 Columbia Heights, MN 421 (1:00:11) 68% [1:07:35] 1:09:10 7:25.2 1:09:19
11 M50 Blake Hoena 54 West St Paul, MN 316 (1:02:56) 65.03% [1:07:35] 1:12:58 7:49.7 1:13:09
12 M60 Greg Gaffaney 70 St. Paul, MN 211 (1:05:52) 62.14% [1:33:30] 1:29:00 9:32.9 1:29:05
13 M70 Don Soule 71 Rosemount, MN 158 (1:22:40) 49.5% [1:33:30] 1:53:00 12:07.4 1:53:20

2021 Placings Women's Overall (event 3, Run-Minnesota 15k) Top Event 2 Event 4
Place Division Name Age City Points OpenEquiv Grade MNROY Net Pace Clock
1 W60 Andriette Wickstrom 66 Storm Lake, IA 842 (53:49) 85.33% [1:47:40] 1:15:39 8:06.9 1:15:39
2 W60 Debra Hultman 60 Hopkins, MN 684 (57:03) 80.5% [1:37:15] 1:13:40 7:54.2 1:13:47
3 W70 Diane Stoneking 73 Robbinsdale, MN 368 (1:00:30) 75.91% [2:03:05] 1:34:50 10:10.4 1:34:55
4 W70 Gloria Jansen 74 White Bear Lake, MN 263 (1:03:15) 72.6% [2:03:05] 1:40:49 10:49.0 1:40:55
5 W40 Sonia Coley 43 Minneapolis, MN 105 (1:22:47) 55.47% [1:11:15] 1:27:31 9:23.3 1:27:47
6 WOp Kathryn Lucht 39 Chaska, MN 53 (1:46:45) 43.02% [1:08:35] 1:49:46 11:46.6 1:50:04

2021 Placings Men's 18-39 (event 3, Run-Minnesota 15k) Top Event 2 Event 4
Place Division Name Age City Points OpenEquiv Grade MNROY Net Pace Clock
No competitors

2021 Placings Women's 18-39 (event 3, Run-Minnesota 15k) Top Event 2 Event 4
Place Division Name Age City Points OpenEquiv Grade MNROY Net Pace Clock
1 WOp Kathryn Lucht 39 Chaska, MN 53 (1:46:45) 43.02% [1:08:35] 1:49:46 11:46.6 1:50:04

2021 Placings Men's 40-49 (event 3, Run-Minnesota 15k) Top Event 2 Event 4
Place Division Name Age City Points OpenEquiv Grade MNROY Net Pace Clock
No competitors

2021 Placings Women's 40-49 (event 3, Run-Minnesota 15k) Top Event 2 Event 4
Place Division Name Age City Points OpenEquiv Grade MNROY Net Pace Clock
1 W40 Sonia Coley 43 Minneapolis, MN 105 (1:22:47) 55.47% [1:11:15] 1:27:31 9:23.3 1:27:47

2021 Placings Men's 50-59 (event 3, Run-Minnesota 15k) Top Event 2 Event 4
Place Division Name Age City Points OpenEquiv Grade MNROY Net Pace Clock
1 M50 Robert Economy 57 Victoria, MN 895 (53:28) 76.54% [1:12:05] 1:03:41 6:49.9 1:03:45
2 M50 Craig Hagensick 57 Saint Paul, MN 632 (57:42) 70.92% [1:12:05] 1:08:44 7:22.4 1:08:48
3 M50 Tom Ruen 53 Columbia Heights, MN 421 (1:00:11) 68% [1:07:35] 1:09:10 7:25.2 1:09:19
4 M50 Blake Hoena 54 West St Paul, MN 316 (1:02:56) 65.03% [1:07:35] 1:12:58 7:49.7 1:13:09

2021 Placings Women's 50-59 (event 3, Run-Minnesota 15k) Top Event 2 Event 4
Place Division Name Age City Points OpenEquiv Grade MNROY Net Pace Clock
No competitors

2021 Placings Men's 60-69 (event 3, Run-Minnesota 15k) Top Event 2 Event 4
Place Division Name Age City Points OpenEquiv Grade MNROY Net Pace Clock
1 M60 Bobby Paxton 64 Minneapolis, MN 1000 (50:44) 80.68% [1:17:45] 1:04:32 6:55.4 1:04:35
2 M60 Kevin Jafari 65 Minneapolis, MN 947 (52:34) 77.86% [1:24:05] 1:07:32 7:14.7 1:07:37
3 M60 Bill Reinfeld 67 Champlin, MN 789 (54:49) 74.65% [1:24:05] 1:11:50 7:42.4 1:11:56
4 M60 Michael Bjornberg 67 Minneapolis, MN 579 (58:33) 69.89% [1:24:05] 1:16:44 8:13.9 1:16:50
5 M60 Kirt Goetzke 60 Rogers, MN 474 (1:00:02) 68.16% [1:17:45] 1:13:31 7:53.2 1:13:36
6 M60 Greg Gaffaney 70 St. Paul, MN 211 (1:05:52) 62.14% [1:33:30] 1:29:00 9:32.9 1:29:05

2021 Placings Women's 60-69 (event 3, Run-Minnesota 15k) Top Event 2 Event 4
Place Division Name Age City Points OpenEquiv Grade MNROY Net Pace Clock
1 W60 Andriette Wickstrom 66 Storm Lake, IA 842 (53:49) 85.33% [1:47:40] 1:15:39 8:06.9 1:15:39
2 W60 Debra Hultman 60 Hopkins, MN 684 (57:03) 80.5% [1:37:15] 1:13:40 7:54.2 1:13:47

2021 Placings Men's 70-99 (event 3, Run-Minnesota 15k) Top Event 2 Event 4
Place Division Name Age City Points OpenEquiv Grade MNROY Net Pace Clock
1 M70 Denny Jordan 70 St. Cloud, MN 737 (55:09) 74.2% [1:33:30] 1:14:32 7:59.8 1:14:39
2 M70 John Naslund 71 Bloomington, MN 526 (59:10) 69.16% [1:33:30] 1:20:53 8:40.6 1:21:03
3 M70 Don Soule 71 Rosemount, MN 158 (1:22:40) 49.5% [1:33:30] 1:53:00 12:07.4 1:53:20

2021 Placings Women's 70-99 (event 3, Run-Minnesota 15k) Top Event 2 Event 4
Place Division Name Age City Points OpenEquiv Grade MNROY Net Pace Clock
1 W70 Diane Stoneking 73 Robbinsdale, MN 368 (1:00:30) 75.91% [2:03:05] 1:34:50 10:10.4 1:34:55
2 W70 Gloria Jansen 74 White Bear Lake, MN 263 (1:03:15) 72.6% [2:03:05] 1:40:49 10:49.0 1:40:55

Grand Prix event results report generated: 11/7/2021. If you know any corrections, contact information here.